Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin Ortak 8. ve 9. Gözden Geçirme Toplantısı Viyana’da gerçekleştirildi.

March 27, 2023
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -1-2

Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin (Convention on Nuclear Safety, CNS) Ortak Sekizinci ve Dokuzuncu Gözden Geçirme Toplantısı 20-31 Mart 2023 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir.

 

Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin (Convention on Nuclear Safety, CNS) Ortak Sekizinci ve Dokuzuncu Gözden Geçirme Toplantısı 20-31 Mart 2023 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir. Nükleer güç santrallerinde yüksek bir güvenlik seviyesinin sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla temel güvenlik ilkelerini belirleyen Sözleşmenin üç yılda bir düzenlenen Gözden Geçirme Toplantılarının Sekizincisi pandemi nedeniyle gerçekleştirilememiştir.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından düzenlenen Ortak Sekizinci ve Dokuzuncu Gözden Geçirme Toplantısına UAEA’ya üye 176 ülkeden CNS’e taraf olan 91 ülke iştirak etmiştir. UAEA Genel Direktörü Rafael Mariano GROSSI ile Toplantı Başkanı Dana DRÁBOVÁ’nın (Çekya Nükleer Güvenlik Devlet Kurumu Başkanı) açılış konuşmaları ile başlayan toplantının ilk haftasında Sözleşmeye taraf ülkelerin nükleer güvenliğin geliştirilmesine ilişkin olarak yürüttüğü faaliyetlerin özetlendiği Ulusal Sunumlar yapılmıştır.

Bahse konu Toplantıya ülkemizi temsilen katılım sağlayan Kurum Başkanımız Dr. Zafer DEMİRCAN’a NDK heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti ve Akkuyu Nükleer A.Ş. heyeti eşlik etmiş olup ülkemizin nükleer güvenliğe ilişkin almış olduğu önlemlerin anlatıldığı Ulusal Sunumumuz 23 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan Ulusal Sunumun ardından Sözleşmeye taraf ülkelerin soruları cevaplanmıştır. Toplantının ikinci haftasında ise UAEA Genel Kuruluna sunulan Ülke Gözden Geçirme Raporu, Sözleşmeye taraf diğer ülkelerin katkıları ile tamamlanmıştır. Bahse konu toplantıların yanı sıra Türkiye CNS Heyeti, BM Viyana Ofisi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent ELER’in vermiş olduğu akşam yemeğine katılım sağlamıştır.

Medya Galerisi

Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -1
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -2
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -3
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -4
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -5

İlgili Haberler

ENSREG Uzman Ekibi Akkuyu Sahasını Ziyaret Etti

Kurumumuz Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 27001:2022 Sertifikasını Aldı.

Nükleer Düzenleme Kurumu ile Sağlık Bakanlığı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalanmıştır

INSC Projesinin Açılış Toplantısı Kurumumuz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirilmiştir

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ile dost ve kardeş ülke Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlı...

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ile Güney Kore Nükleer Güvenlik ve Emniyet Komisyonu (NSSC) arasın...

UAEA Güvence ve Nükleer Madde Sayım ve Kontrol Sitemi Danışmanlık Hizmeti - ISSAS Misyonu gerçekl...

NDK Heyeti Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 67. Genel Konferansına Katıldı

OECD 5’inci MDEP Konferansı Kurumumuz Ev Sahipliğinde Antalya’da Gerçekleştirildi.

Dosya