Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin Ortak 8. ve 9. Gözden Geçirme Toplantısı Viyana’da gerçekleştirildi.

March 27, 2023
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -1-2

Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin (Convention on Nuclear Safety, CNS) Ortak Sekizinci ve Dokuzuncu Gözden Geçirme Toplantısı 20-31 Mart 2023 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir.

 

Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin (Convention on Nuclear Safety, CNS) Ortak Sekizinci ve Dokuzuncu Gözden Geçirme Toplantısı 20-31 Mart 2023 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir. Nükleer güç santrallerinde yüksek bir güvenlik seviyesinin sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla temel güvenlik ilkelerini belirleyen Sözleşmenin üç yılda bir düzenlenen Gözden Geçirme Toplantılarının Sekizincisi pandemi nedeniyle gerçekleştirilememiştir.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından düzenlenen Ortak Sekizinci ve Dokuzuncu Gözden Geçirme Toplantısına UAEA’ya üye 176 ülkeden CNS’e taraf olan 91 ülke iştirak etmiştir. UAEA Genel Direktörü Rafael Mariano GROSSI ile Toplantı Başkanı Dana DRÁBOVÁ’nın (Çekya Nükleer Güvenlik Devlet Kurumu Başkanı) açılış konuşmaları ile başlayan toplantının ilk haftasında Sözleşmeye taraf ülkelerin nükleer güvenliğin geliştirilmesine ilişkin olarak yürüttüğü faaliyetlerin özetlendiği Ulusal Sunumlar yapılmıştır.

Bahse konu Toplantıya ülkemizi temsilen katılım sağlayan Kurum Başkanımız Dr. Zafer DEMİRCAN’a NDK heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti ve Akkuyu Nükleer A.Ş. heyeti eşlik etmiş olup ülkemizin nükleer güvenliğe ilişkin almış olduğu önlemlerin anlatıldığı Ulusal Sunumumuz 23 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan Ulusal Sunumun ardından Sözleşmeye taraf ülkelerin soruları cevaplanmıştır. Toplantının ikinci haftasında ise UAEA Genel Kuruluna sunulan Ülke Gözden Geçirme Raporu, Sözleşmeye taraf diğer ülkelerin katkıları ile tamamlanmıştır. Bahse konu toplantıların yanı sıra Türkiye CNS Heyeti, BM Viyana Ofisi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent ELER’in vermiş olduğu akşam yemeğine katılım sağlamıştır.

Medya Galerisi

Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -1
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -2
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -3
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -4
Viyana-8. ve 9. Gözden geçirme -5

İlgili Haberler

OECD 5’inci MDEP Konferansı Kurumumuz Ev Sahipliğinde Antalya’da Gerçekleştirildi.

Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

29-03-2022

Nükleer Düzenleme Kurulu Başkanlığına, İkinci Başkanlığına ve Kurul Üyeliğine Atamalar Gerçekleşt...

Rostechnadzor Ülkemize Teknik Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

Nükleer Düzenleme Kurum Başkanı Ve Heyeti Atomexpo Forumuna Katılım Sağladı

Tenmak İle Radisa Sözleşmesi İmzalandı

Kurumumuz ile TENMAK Arasında RADİSA İstasyonlarının Kurumu ile Bakım ve Onarımına İlişkin Hizmet...

Macaristan Atom Enerjisi Kurumu (HAEA) Ülkemize Teknik Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 66. Genel Konferansına Katılım Sağlandı

Dosya