Başkan Demircan Nuclear Harmonization and Standardization Initiative (NHSI) toplantısına katıldı.

June 30, 2022
IMG-20220624-WA0019---

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer Demircan 23-24 Haziran tarihlerinde Avusturya'nın Viyana şehrinde UAEA tarafından düzenlenen Nuclear Harmonization and Standardization Initiative (NHSI) toplantısına katılmıştır.

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Başkanı Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN başkanlığındaki NDK Heyeti 23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği Nuclear Harmonization and Standardization Initiative (NHSI) toplantısına katılmıştır.

NHSI, son zamanlarda bir çok ülkede çeşitli amaçlarla kurulması planlanan Küçük Modüler Reaktörlerin (Small Modular Reactor-SMR) nükleer güvenlik ve emniyetten ödün verilmeden kurulabilmesi, işletilebilmesi ve yetkilendirilmesi amacı ile düzenleyicileri, tasarımcıları, işleticileri ve ilgili diğer kuruluşları bir araya getiren bir girişimdir. Bilindiği üzere tüm dünyada SMR’ların kurulması, işletilmesi ve yetkilendirilmesi ile ilgili tecrübe ve mevzuat eksikliği bulunmaktadır. NHSI’in temel hedefi tüm paydaşların bir araya gelerek SMR’ların yetkilendirme süreçlerinde kullanılabilecek ortak bir düzenleyici çerçeve oluşturulması olarak özetlenebilir.

NHSI toplantısında ülkemiz adına söz alan Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN, bu girişimin tecrübe ve bilgi paylaşımı açısından fayda getireceği düşünülse de, ülkelerin farklı farklı düzenleyici yaklaşımlarının bulunması ve mevzuatların her ülke için kendi yasal çerçevesinde bağlayıcı olması nedeni ile uluslararası ortak bir düzenleyici çerçevenin oluşturulması esnasında güçlükler ile karşılaşılabilineceğini dile getirmiştir.

Toplantı esnasında Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN, UAEA Genel Direktörü Rafael Mariano GROSSI ile de görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Heyetimiz tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Daimi Temsilciliği’mize resmi ziyarette bulunulmuştur.

Medya Galerisi

WhatsApp Image 2022-06-23 at 15.18.01
IMG-20220624-WA0019

İlgili Haberler

Nükleer Düzenleme Kurumu ile TÜBİTAK BİLGEM Arasında protokol imzalandı

Sürekli İşçi Alımı Kura Sonucu

IRRS Misyonu Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Kurumumuz ev sahipliğinde düzenlenen IRRS Misyonunun Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi.

Sürekli İşçi Alımı Canlı Yayını

IRRS Misyonu Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ev sahipliğinde; Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) koordina...

Kamuoyuna Duyuru

29-03-2022

Bulgaristan Nükleer Düzenleme Kurumu (BNRA) Heyeti Ülkemizi Ziyaret Etti

Mersin Valiliğine Ziyaret

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer DEMİRCAN maiyetindeki heyetle Mersin Valisi Ali Hamza ...

Sürekli İşçi Alımı

Kurumumuz yeni hizmet binasına taşındı

Duyuru

Dosya